Jak řešit půjčky v rodině: Nejdůležitější je nastavit si pravidla
05. 04. 2023

Jak řešit půjčky v rodině: Nejdůležitější je nastavit si pravidla

Pokud se někdy dostaneme do finanční nouze nebo potřebujeme rychle peníze, často se stává, že se obrátíme na příbuzné. Půjčení peněz od rodinných příslušníků může být rychlou a levnou alternativou k bankovní půjčce. Obzvlášť, když se jedná o menší obnosy peněz.

Jenže je důležité mít na paměti, že i půjčky v rodině mají svá rizika. V tomto článku se dozvíte, jak s nimi zacházet a jak se chovat, aby půjčka nebyla příčinou rozpadu rodinných vztahů.

Zvažte rizika

Půjčka v rodině může mít stejná rizika jako jakákoli jiná půjčka. Navíc pokud nemůžete vrátit dluh, může to vést k napětí v rodině a někdy narušit vztahy natolik, že se dokonce přestanete stýkat. Vhodné je si nastavit pravidla a také si připravit smlouvu, kde vše sepíšete a zvážíte veškeré možné situace. Tedy zda, za jakých podmínek a také kdy jste schopni peníze splatit.

Smlouva je opravdu důležitá

Sepsáním byť jednoduché smlouvy předejdete případnému nedorozumění. Pro obě strany je to i právní jistota. Smlouva by měla obsahovat datum, jména stran, výši půjčky, ev. výši úroků a také podmínky splácení a lhůty.

Co je potřeba si také nastavit? Například zda budou peníze spláceny kvartálně, případně který den v měsíci platba odejde. Vhodné je také stanovit nejzazší lhůtu pro jednorázové zaplacení půjčené částky.

Samozřejmě je nutné, aby obě strany smlouvu podepsaly.

Pokud nechcete psát celou smlouvu, můžete se spolehnout na jednoduchý písemný záznam, který shrnuje účel půjčky, její podmínky, a co se stane při prodlení. I v tomto případě je nutné mít záznam podepsaný oběma stranami a označený datem podpisu.

Buďte upřímní

Nejen ve chvíli, kdy komunikujete s tím, kdo vám peníze půjčí. Měli byste být upřímní i sami k sobě a svým finančním možnostem. Propočítejte si, jestli budete schopní peníze splácet, i kdybyste měli neočekávané výdaje nebo jste přišli o zaměstnání. Pokud taková situace nastane, zkuste s příbuznými najít společné řešení, schůdné pro obě strany.

Pokud vy jste ten, kdo půjčuje, buďte především opatrní. Smlouva, nebo alespoň záznam je něco, co vás může ochránit, pokud budete muset řešit, že druhá strana nedodržuje dohodnutá pravidla.

V každém případě, než si vypůjčíte peníze od příbuzného nebo než je půjčíte vy, je dobré zvážit půjčku i od banky nebo jiných finančních institucí. Udělejte si finanční rozvahu a celkový přehled o možných řešeních a podmínkách bank. Pokud jste na straně půjčujícího, pomozte to samé nejprve udělat svým blízkým.

Libor Valečka
Autor: Libor Valečka

 a partnerech:

Jsme tým poradců, který pomáhá svým klientům vytvářet a ochraňovat rodinné i firemní bohatství již od roku 1993.

Konzervativní a bezpečná cesta je pro nás na prvním místě. Značka Libor Valečka a partneři znamená důvěryhodnost, férovost a profesionalitu. Zabýváme se finančním plánováním, finanční gramotností, pojištěním od A do Z osob i firem, financováním nemovitostí, úvěry, investicemi i alternativními investicemi.

Spolupracujeme s Generali Českou pojišťovnou a dalšími společnostmi této distribuční sítě. Najdete nás v Plzni, v Holýšově, v Horšovském Týně, v Domažlicích, ve Kdyni a v Klatovech. Naši klienti jsou především z Plzeňského kraje, Středních Čech a z Prahy.

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Pět užitečných tipů pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů